Regulus

Ponúkame dve modelové rady vákuových kolektorov Regulus s „U“ trubicami: KTU a KTU R a jeden modelový rad kombinovaného systému KTK.

Kolektory typu KTU R

Regulus KTU 6R2

Regulus KTU 6R2

- majú veľký tvarovaný reflektor, ktorý koncentruje slnečné žiarenie z veľkej plochy na absorbčnú plochu trubíc. Kolektory KTU R majú vyšší špičkový výkonKolektory typu KTU

Regulus KTU 15

Regulus KTU 15

- sú bez reflexného plechu, ale s väčším počtom trubíc, ktoré využívajú plnú absorbčnú plochu v širokom uhle slnečného žiarenia 110°. Kolektory KTU majú vyrovnanejší výkon počas roka.

Kolektory typu KTU sú bez reflexného plechu, ale s väčším počtom trubíc, ktoré využívajú plnú absorbčnú plochu v širokom uhle slnečného žiarenia 110°. Kolektory KTU majú vyrovnanejší výkon počas roka.

Model: KTU 6R2 KTU 9R2 KTU 10 KTU 15
Hrubá plocha kolektora: 1,81 m2 2,66 m2 1,81 m2 2,66 m2
Plocha apertury: 1,43 m2 2,15 m2 0,93 m2 1,41 m2
Rozmery š x d x v: 1000 x 1970 x 141 mm 1430 x 1970 x 141mm 1000 x 1970 x 140 mm 1430 x 1970 x 140 mm
Pripojovacie rozmery: 4 x trubka Cu 22 4 x trubka Cu 22 4 x Cu 22 4 x Cu 22
Max.prevádzkový tlak: 6 bar 6 bar 6 bar 6 bar
Objem kvapaliny: 0,92 l 1,37 l 1,7 l 2,4 l
Hmotnosť: 32 kg 44 kg 41 kg 60 kg
Počet trubic: 6 9 10 15
Kód: 7343 7342 7126 7127

Prečo trubicové kolektory KTU dosahujú také výborné parametre?

Vákuová izolácia sklenených trubíc. Trubice sú tvorené dvoma sklenenými trubkami, medzi ktorými je vákuum. Konce trubiek sú zatavené do seba, takže stabilita vákua je garantovaná počas dlhej doby. Absorbér kolektora je teda obklopený vákuom, ktoré je ideálnou izoláciou a minimalizuje tepelné straty rovnako, ako je tomu napr. pri termoske. Vďaka tomu sa i minimálne tepelné zisky za nepriaznivého počasia nestrácajú a ohrievajú kvapalinu v kolektore.

Absorbčná plocha, ktorá dopadajúce žiarenie premieňa na teplo je valcová. Kolektor vystavuje rovnakú plochu dopadajúcemu slnku ráno, napoludnie aj večer. Jeho výkon sa neznižuje kvôli malému uhlu dopadu slnečného žiarenia ako je to u plochých kolektorov. Valcová absorbčná plocha umožňuje výhodne získať teplo z nepriameho difúzneho slnečného žiarenia. Absorbčná plocha pre difúzne žiarenie je viac ako trikrát väčšia než pre priame slnečné žiarenie. Vďaka tomu majú kolektory KTU tepelné zisky aj počas nepriaznivého počasia.

Solárna kvapalina prechádza medenou trubičkou v tvare „U“ dole do trubice a ohriata sa vracia späť hore do rozdeľovača kolektora. Hliníková lamela zbiera teplo z celého vnútorného povrchu vákuovej trubice a odovzdáva ho do solárnej kvapaliny v medenej trubičke. Lamela presne prilieha ku sklenenej trubici a pevne zviera medenú trubičku so solárnou kvapalinou. Vďaka tomu a veľmi krátkej vzdialenosti medzi absorbérom a solárnou kvapalinou je prenos tepla vysoko efektívny.

Tepelnú izoláciu rozdeľovača kolektora tvorí 3 cm vrstva minerálnej vlny s vláknami naprieč a hliníkovou reflexnou fóliou na minimalizáciu tepelných strát rozdeľovača.

Trubicové kolektory Regulus sa vyvíjajú a vyrábajú v Českej republike. Ich výborné parametre a mechanická odolnosť sú overené certifikáciou v autorizovanej skúšobni podľa najnovšej európskej normy EN 12975-2. Táto norma zahŕňa okrem iného meranie výkonu a účinnosti, meranie mechanickej odolnosti vrátane odolnosti proti krúpam a dlhodobú odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Rozdeľovač kolektora tvoria dve medené trubky. Spodná trubka privádza kvapalinu do kolektora, horná trubka odvádza ohriatu kvapalinu z kolektora.

Kolektory je možné výhodne spájať i do veľkých kolektorových polí. Do všetkých kolektorov v poli je privádzaná solárna kvapalina s rovnakou teplotou a preto kolektory dosahujú vyššiu účinnosť. Hydraulický odpor kolektorového poľa je malý vďaka dvojtrubkovému zapojeniu s veľkým priemerom trubiek rozdeľovača. Takéto zapojenie zaručuje vysokú účinnosť kolektorov a nízku spotrebu obehového čerpadla solárneho systému.

Slnečný trubicový kolektor KTK14

Regulus KTK - rez

Regulus KTK - rez

Slnečný kolektor so 14 vákuovými trubicami s plochým medeným absorbérom s vysoko selektívnym povrchom Tinox.

Trubicový slnečný kolektor KTK14 v sebe kombinuje technológiu trubicového a plochého kolektora. V uzatvorenej sklenenej vákuovej trubici je umiestnený plochý medený absorbér s vysoko selektívnym povrchom Tinox. Absorbér je ultrazvukovo navarený na medenú trubičku, ktorou priamo preteká teplonosná solárna kvapalina. Vákuum je vytvorené priamo v jednej sklenenej trubici, ktorá je v hornej časti uzatvorená kovovou membránou zatavenou do skla trubice.

Výhody tohto riešenia sú:

  • Výborné vlastnosti povrchu Tinox v kombinácii s vákuovou izoláciou
  • Zvýšená priestupnosť slnečného žiarenia vďaka antireflexnému sklu trubíc
  • Krátke vedenie tepla do solárnej kvapaliny bez prestupu
  • Veľký výkon na malom pôdoryse
  • Dvojtrubkový rozdeľovač pre vysokú účinnosť aj veľkých kolektorových polí
Model KTK-14
Rozmery š x d x v 1030 x 2220 x 141 mm
Hrubá plocha kolektora 2,11 m2
Plocha apertury 1,41 m2
Pripojovacie rozmery 4 x trubka Cu 22
Absorbér medený
Povrch absorbéra Tinoxt
Sklo solárne nízkoželezité s antireflexnou vrstvou
Max. pracovný tlak 6 bar
Objem kvapaliny 2,5 l
Hmotnosť 38 kg
Kód 8110