Vane

Z čoho sa vyrába vaňa

Vaňa sa dnes stala širokým pojmom a hojnosť tvarov, materiálov, veľkostí a dokonca funkcií vaní svedčí o tom, že žijeme v dobe kúpania. A práve vaňa býva tým základným kameňom, od ktorého sa väčšinou odvíja aj ostatné zariadenie kúpeľne alebo dokonca jej veľkosť.

Materiál používaný na výrobu vaní:

 • smaltovaný plech: medzi prednosti patrí pevnosť a odolnosť. Pri vani je dôležitá najmä hrúbka plechu. Odolnosť povrchu vane má na svedomí smalt.
  Smalt je materiál na báze skla, vyrobený z prírodných minerálnych surovín. Popri ekologických prednostiach má aj mnoho ďalších dobrých vlastností – patrí k najtvrdším materiálom vôbec, čiže kvalitná smaltovaná vaňa môže pri správnej údržbe a dobrom zaobchádzaní vyzerať aj po mnohých rokoch naozaj úplne rovnako, ako keď bola nová.
  Pri náhodnom poškodení sa dá opraviť pomocou špeciálnych opravných lakov. Smalt je tiež hygienický, pretože je neporézny, a neporéznosť mu dáva aj dlhodobú farebnú stálosť. Pevnosť a húževnatosť kovu sa v prípade vaní ukazujú ako výhoda aj nevýhoda zároveň – pri finálnom výrobku sú tieto vlastnosti výhodou, avšak pri výrobe nevýhodou. Technologická náročnosť je totiž dôvodom obmedzeného sortimentu plechových vaní.
 • plast: základom všetkých plastových vaní je akrylát (sanitárny akryl). Tento plast je hygienický, lesklý, farebne stály, príjemný na dotyk a neporézny (ak je to kvalitný akrylát).

  Nevýhodou čistého akrylátu je jeho nízka pevnosť, a preto sa pri výrobe vaní používa vo forme kompozitu – teda doplnený o spevňujúci materiál. Akrylát sa najčastejšie stužuje sklenými vláknami alebo sklenou tkaninou. Najmenej kvalitné vane sa vyrábajú technológiou laminovania niekoľkých vrstiev sklotkaniny na negatívne kopyto. Pri vytváraní vrchnej vrstvy tu môžu nastať nepresnosti, ktoré bývajú príčinou odlupovania materiálu pri striedavom tepelnom namáhaní vane. Pri takejto ručnej výrobe môže byť povrch vane tiež menej odolný proti vrypom.
  Kvalitu vrchnej vrstvy zaručujú akrylátové dosky od popredných výrobcov, ktoré sa používajú pri inom spôsobe výroby plastových vaní. Z akrylátových dosiek sa po nahriatí podtlakom lisujú do foriem vane (ale aj umývadlá a sprchové vaničky), ktoré sú po vytvarovaní stužené nástrekom zmesi skleneného vlákna a akrylátu zo spodnej strany vane (čiže vznikne 2-vrstvová konštrukcia).
  Vaňa sa v spodnej časti ešte môže vystužiť pevnou doskou, ktorá slúži na montáž nožičiek. V tomto prípade asi najviac záleží na hrúbke a kvalite akrylátovej dosky. Pritenká doska sa pri tvárnení najmä v rohoch môže stenčiť na kritickú úroveň.
  Plastovú vaňu nikdy nečistite prípravkami, ktoré obsahujú pevné čiastočky. Akrylát sa čistí bežnými tekutými čistiacimi prostriedkami, prípadne prostriedkami na odstránenie vápenatých usadenín. Vždy si však pozorne prečítajte návod na použitie, aby ste zistili, či je prípravok vhodný na tento materiál.

Z našej predajne vyberáme: